Przewody elektryczne i kanały kablowe

Kanały kablowe na przewody elektryczne: rodzaje, rodzaje, rozmiary, zastosowanie. Jeśli z jakiegoś powodu nie można wykonać ukrytego okablowania elektrycznego lub trzeba regularnie sprawdzać przewody, jako elementy mocujące stosuje się wsporniki montażowe, zaciski, skrzynki, zaciski i inne podobne urządzenia. Ale ich wspólną wadą jest to, że przewody pozostają otwarte, a to nie zawsze jest dopuszczalne.

Aby ukryć okablowanie, stosuje się kanały kabli elektrycznych, których rodzaje i rozmiary rozważymy w tym artykule. Najczęściej plastikowe rodzaje kanałów kablowych służą do układania kabli informacyjnych w biurach i, jeśli to konieczne, do wykonywania okablowania otwartego lub tymczasowego – w tym przypadku układają również kable zasilające i przewody do linii oświetleniowych. Początkowo były to profile białe lub szare, o przekroju prostokątnym w kształcie litery „P” (jednosekcyjny) lub „Sh” (dla dwóch lub więcej odcinków).

Następnie zaczęto produkować kanały kablowe o różnych kształtach i kolorach, przeznaczone do układania kabli o różnym przeznaczeniu. Pojawiły się trójkątne kanały kablowe lub w formie półkuli – wygodniej jest używać ich do przewodów o różnym przeznaczeniu w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, materiałów użytych do jego dekoracji i potrzeby swobodnego dostępu do ukrytych kabli w środku.