Chcesz by menedżer gastronomii był Twoim zawodem?

Dyrektorzy usług gastronomicznych ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie usług gastronomicznych. Organizują, wdrażają i zarządzają różnymi działami. Muszą być w pełni aktualne z wszystkimi odpowiednimi kodeksami sanitarnymi i sanitarnymi oraz różnymi przepisami bezpieczeństwa. Dbają o to, aby ich dział przestrzegał tych kodeksów i przepisów, a także wewnętrznych zasad i procedur. Odpowiadają również za budżet działu, nadzorują personel oraz utrzymują zapasy i zapasy. Tego profesjonalistę, jakim jest menedżer gastronomii, można znaleźć w różnych środowiskach, w tym w stołówkach pracowniczych, restauracjach szpitalnych, salach bankietowych, szkolnych jadalniach, restauracjach i innych. Czasami menedżer gastronomii musi również mieć kontakt z klientami. Najczęściej jednak pracują w biurze w normalnych godzinach pracy, choć w sytuacjach kryzysowych często wymagana jest nadgodziny.
Jak zostać menedżerem gastronomii?
Zazwyczaj dyrektor ds. usług gastronomicznych lub inaczej zwany menedżer gastronomii będzie miał tytuł licencjata w dziedzinie, takiej jak dietetyka, żywienie, sztuka kulinarna, hotelarstwo lub biznes. Niektórzy pracodawcy szukają osób z wykształceniem wyższym. Bardzo ważne jest również doświadczenie zawodowe, przy czym zwykle minimum trzy lata. Wiele z nich ma również inne certyfikaty, w tym te oferowane przez Polskę.

 

Wymagania edukacyjne menedżera gastronomii:
Aby objąć stanowisko dyrektora, zwykle oczekuje się, że ktoś będzie miał tytuł licencjata jako minimum, a także będzie miał znaczące doświadczenie zawodowe. Niektóre z tych doświadczeń zostaną zdobyte podczas praktyk. Typowe przedmioty badane na poziomie licencjackim obejmują zarządzanie gościnnością, zarządzanie restauracją i instytucjonalną obsługę gastronomiczną.